top of page

Italyan Belgeleri

İtalya'ya geliyorsunuz ama nerden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? O zaman doğru yerdesiniz!

Bu bölümü size ne nedir, ne değildir sorularının genel olarak cevaplarını bulup, milyonlarca kaynak deşmenize gerek kalmadan hepsini komple bir paket olarak ulaşabileceğiniz bir şekilde hazırladık. Bu kısım da birçok italyan belgesinin ne işe yaradığını, nasıl alındığını ve onlarla ilgili sadece tecrübe edilerek öğrenebileceğiniz ipuçlarını bulabilirsiniz.

Yukarıda sizleri için hazırladığımız grafikte hangi sırayla belgeleri alacağınız görebilirsiniz.

İlk yapmanız gerekenler

CODICE FISCALE

İTALYAN VERGİ NUMARASI

Codice fiscale belli rakam ve harf kombinasyonlarından oluşan 16 haneli bir tür sosyal güvenlik numarası olup T.C. kimlik numarasına benzer bir işlev görmektedir ve süresiz olarak geçerliliği vardır. Kodunuzdaki harfler ve numaralar; isim, soyisim, doğum yılı ve yerinden oluşan belli harf ve rakamların kombinasyonudur. 

 

Yapacağınız çoğu işlemde sizlerden ilk istenilen belgedir. Oturma izni başvurusu, banka hesabı açtırma, ev kiralama, telefon hattı, burs ödemesi, toplu taşıma kartı, maaş  gibi daha pek çok kamusal işlem bu numara olmadan gerçekleşmez. Ayrıca Codice Fiscale ile senelik brüt 4.800€'luk bir kotanın altında kalmak şartıyla, yasal olarak haftada 20 saati geçmemek üzere ve gelir beyanı yapmadan çalışabilirsiniz. Bu işlemin adı da Prestazione Occassionale'dir. 

Codice Fiscale'yi İtalya’da Agenzia delle Entrate veya Türkiye’deki İtalyan Konsolosluklarından ücretsiz bir şekilde temin edebilirsiniz. Bu numarayı almanız için gerekli olan geçerli bir Pasaport ve Vize'dir. Pasaportunuzun kimlik ve vize kısmının fotokopisi ile beraber başvurunuzu kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Permesso di Soggiorno (Oturum izni) almak icin istenilen belgelerden biridir.

permesso_icon.png

PERMESSO DI SOGGIORNO

Oturma Izni

Permesso di Soggiorno için mutlaka Codice Fiscale'nizi almış olmanız gerekir. Permesso di Soggiorno, İtalya sınırları içerisinde geçerli olan çalışma veya okuma iznidir. Bu belge, Schengen vizesi ile eş değer diyebiliriz. Vize süreniz dolsa bile Permesso di Soggiorno ile avrupa sınırları içersinde hiç bir engel olmadan seyahat edebilirsiniz. Yanlız eğer İtalya sınırları dışarısına çıkacak olursanız bu belgenin yanında mutlaka pasaportunuzu da almanız gerekmektedir.

 

Permesso Di Soggiorno kartı başvurusu için İtalya'daki Posta Italiane'lerden bir kit almanız gerekmektedir. Bu kiti almak için yanınızda muhakkak Pasaportunuz olması geekmektedir ve tamamen ücretsizdir. Alacaginiz kiti doldurup, gerekli başvuru ücretini ödeyerek başvuru işleminizi yapabilirsiniz. Başvuru için gereken belgeler öğrenim görenler çin farklı, çalışma izni (Lavoro Subordınato, Lavoro Autonomo) için farklı ve iş arıyor (Attesa Occupazione) sıfatıyla italya'da kalacaklar için ise farklıdır. Gereken bütün belgelerin listesini Posta İtaliane'lerden temin edebileceğiniz, Permesso di Soggiorno başvuru dosyasının içerisinde bulabilirsinizç ama biz yine de sizlere kolaylık olması adına gereken belgelerin listesini aşağıda paylaşıyoruz. 

 • Posta Italiane'den, Permesso Di Soggiorno kiti. **Ücretsizdir

 • Permesso di Soggiorno kartınızı yenilemek için başvuruyorsanız, onun arkalı önlü fotokopisi. 

 • Pasaportunuzun kimlik bölümünün fotokopisi

 • Codice Fiscale'nizin fotokopisi

 • 4 adet Vesikalık fotoğraf

 

Sadece öğrencilerin yukarıdaki belgelere ek olarak sunması gerekenler

 • Bankadan alınmış, İtalyada yaşadığınız süre boyunca, sizi maddi olarak geçindirebilecek mal varlığı Min € 6.085,43

 • Okulunuzda öğrenci olduğunuzu gösteren resmi belgenin fotokopisi. Bu belgenin içeriği okuldan okula göre değişmektedir. 

 • Eğer varsa geçerli olan öğrenci vizesinin fotokopisi. (Permessso kitini posta ofislerine verirken orjinallerini kontrol edecekler.)

 • İtalya’da, kaldığınız süre boyunca geçerliği olan sağlık sigortanızın fotokopisi (ingilizce veya italyanca).

 

Sadece İtalyada çalışanların yukarıdaki belgelere ek olarak sunması gerekenler

 • PIVA ile çalışanlar için: En az € 5.889'luk gelirinizi ve verginizi gösteren belgeler. Bu belgeleri muhasebecilerden temin edebilirsiniz.

 • Kontratlı çalışanlar için: İş yerini kontratınız fotokopisi

 

Maliyeti

Permesso di Soggiorno kartı 3 farklı zaman aralığı ile verilir. Eğer İtalya'da öğrenci iseniz veya yeni geldiyseniz ilk seçeneği, İtalya'da çalışmaya başladıysanız, ikinci tercihi ve italya'da 5 seneyi doldursaynız ve bu sürenin en az 2 yılı çalıştıysanız, sınırsız olanı seçmenizi tavsiye ederiz.

 • 3-12 ay arası      € 40,00

 • 1-2 yıl arası        € 50,00

 • Sınırsız (5 yıl)     € 100,00

 • + € 30,00 Posta Italiane (kargo ve diğer hizmetler için)

 • + € 30,46 Italyan ekonomi bakanlığının elektronik kimlik için aldığı ek ücret

 • + € 16,00 Marca da bollo (Tabacchilerden alabileceğiniz pul)

Posta Italiane yetkilisi size başvurunuz ardından emniyet müdürlüğünde yapılacak olan randevu tarihini gösteren asagidaki gibi bir kağıt verecektir. Genelde bu tarih başvuru yapıldığı günden en az 2 ay sonrası olarak atanır. O yüzden eğer Permesso di Soggiorno kartınızı yenileyecekseniz, bitiş tarihinden en az 1-2 ay önce gitmenizi öneririz. Permesso di Soggiorno kartını yenilemek için başvuranlar, Posta Italiane'nin verdiği evraklar ile (randevu tarihini gösteren kağıt, ricavuta), İtalya ve Türkiye arasında hiç bir sıkıntı yaşamadan seyahat edebilirler. Ricevuta ile seyahat sadece Türkiye ve İtalya arasındaki direk uçuşlarda geçerlidir.

Belgelerin birinde sizin Permesso di Soggiorno çıkarmanız için gitmeniz gereken polis ofisinin adresi, tarihi ve saati yer almaktadır. Diğerinde ise sistemde Permesso di Soggiorno ile ilgili güncel süreci takip edeceğiniz sisteme giriş yapabilmeniz için gereken kullanıcı adı ve şifresi yer almaktadır. Bu sistem üzerinden başvurunuzda eksik belge olup olmadığını, formu doğru doldurup doldurmadığınızı ve bunun gibi detaylara ulaşabilirsiniz. Şunu hatırlatmamız gerekir ki bu belgeleri kesinlikle kaybetmeyin. Permesso di Soggiorno'nuz yenilene kadar İtalya'ya giriş çıkışlarını bu kağıtlar sayesinde yapacaksınız.

Randevu tarihiniz geldiği zaman Emniyet Müdürlüğüne (Questura) gidilir, başvuru kitinde yer alan belgelerinizin orjinalleri kontrol edilir, parmak iziniz alınır ve fotoğrafınız istenir. Polis kontrolündan bir kaç gün sonra telefonunuza yeni bir randevu tarihi gelir ve genelde 1 ay sonrası olur.  

Codice Fiscale
Permesso Di Soggiorno

CARTA D'IDENTITA'

permesso_icon.png

İTALYAN KİMLİĞİ

Carta D'Identita italyanların kimlik kartıdır ve yabancı insanlar tarafından da alınabilir. İtalyan avrupa içersinde gezerlerken yanlarında bu kartı taşımaları yeterlidir. Bu kart italyan olmayan kişiler tarafından da temin edilebilir fakat İtalyan vatandaşı olmayan kişilerin kartlarının arkasında şöyle bir ibare yer alır "Documento non valido ai fini dell'espatrioé" bu da şu anlama gelir bu kart italya sınırları dışında tamamen geçersizdir. Bu kart, aldığınız şehirde ikametgah ettiğiniz anlamına gelir ve 10 senelik bir geçerlilik süresi vardır. Bu kartınızla İtalyan vatandaşları gibi bir banka hesabı açabilir, sosyal sağlık hizmetinden yararlanabilir,  çalışma iznine başvurulabilir ve en önemlisi: İtalyan vatandaşı olma sürecini başlatmış olursunuz!

Carte D'Identita' yı alabilmeniz için hali hazırda İtalya'nın bir şehrinde yaşıyor olmanız ve eğer kirada kalıyorsanız kontratın sizin üstünüze olması ve eğer değilse kontratı üstüne alan kişinin sizin orada kaldığınıza dair bir belge doldurması gerekmektedir. Diğer kartların aksine başvurunuzu online bir şekilde yapabilir ve gerekli belgeleri e-mail yoluyla ulaştırabilirsiniz. Başvuru yaptığınızdan 1-2 ay sonra yaşadığınız adres polis tarafından kontrol edilir. Onaylandıktan hemen sonra via pecorari, 3 adresindeki ofise gidip kartınızı alabilirsiniz.

Konu olarak "APR" yazarak, ServiziAlCittadino@postacert.comune.milano.it adresine email atarak başvurunuzu gerçekleştirebiliyorsunuz. E-mail başvurunuz sırasında göndermeniz gereken belgeler aşağıdadır:

 • PDF olarak paylaştığmız form

 • Pasaportunuzun kimlik kısmı

 • Permesso di Soggiorno'nuzun hem ön hemde arka tarafı

 • Codice Fiscale

 

Ofise giderken yukardakilere ek olarak yanınızda olması gerekenler:

 • Vesikalık fotoğraf

 • Başvuru sırasında vermeniz gereken ücret €21.95 ​

Carta D'Identita
TESSERA SANITARIA
tessera_sanitaria_web.png

TESSERA SANITARIA

DEVLET SAĞLIK HİZMETİ

Tessera Sanitaria kartı, İtalya devletinin sunduğu sağlık  hizmetidir. Öğrenciler belli bir bedel karşılığında, çalışanlar ise bedelsiz bir şekilde senelik olarak bu imkandan yararlanabilirler. Sistem, Türkiye'deki aile hekimleri mantığında işlemektedir. Kartınızı çıkarırken oturduğunuz konuma yakın veya tavsiye üstüne istediğiniz bir doktor seçiyorsunuz. Herhangi bir rahatsızlığınız olduğunda seçtiğin doktorun muayenesine gidiyorsunuz. Eğer doktor hastalığınıza kendi teşhis koyamaz ve ciddi bir rahatsızlığınız var ve testler yaptırmanız gerekiyorsa sizi hastaneye yönlendiriyor. Tabi şunu söylemekte fayda var ki İtalya'da hastaneler sizi hayal kırıklığına uğratabilir. O yüzden siz siz olun şöyle komple bir check-up yaptırarak gelin! Tessera Sanitaria kartınızı, size en yakın ASL ofislerinden giderek alabilirsiniz. Bu belge için gereken ana dökümanlar: Carta D'Identita, Permesso di Soggiorno, Codice Fiscale, Pasaport ve eğer P.IVA ile çalışıyorsanız muhasebecinizden aldığınız şirket dökümünüz veya kontratlı çalışıyorsanız, kontratınızı götürmeniz gerekmektedir.

Olmazsa olmazlar

BANKA KARTI
BANKA HESABI AÇMAK
ATM KARTI
TOPLU TAŞIMA KARTI
TELEFON HATTI
İTALYAN EHLIYETİ
BANK

BANKA HESABI

bankcard_icon.png

İtalya'da banka hesabını 27 yaşın altında ve öğrenci iseniz herhangi bir işletim bedeli ödemeden kolayca açabiliyorsunuz. Açacağınız hesap ile  sadece ama sadece Avrupa ülkeleri içerisinde para transfer işlemi yapabilirsiniz. Bunun nedeni SEPA yani Single Euro Payments Area olarak bilinen sistemden dolayıdır. Bu antlaşma sayesinde 32 avrupa ülkesi arasında yapılan euro transferleri 50¢ gibi çok az bir masrafla yapılmaktadır. Tabi ki Türkiye euro bölgesine dahil olmadığı için SEPA sisteminden yararlanamaz. Hesap açtırdığınız zaman, bankanızın size temin edeceği bankamatik kartınızı günlük veya online harcamalarda hesabınız da para olduğu sürece rahat rahat kullanabilirsiniz. Şunun altını çizmek gerekir, bu kartınız kredi kartı değildir. Özellikle araç kiralamak isterseniz sıkıntı yaşayabilirsiniz. Banka hesabınızı size en yakın bankadan pasaport, Permesso di Soggiorno ve Codice Fiscale ile açabilirsiniz. Gelecek öğrenciler için Türkiye*de TEB Bankasından açacakları kişisel hesap ile İtalya*da BNL Bankası şubelerinden komisyosuz günlük maksimum 12000 TL karşılığı Euro çekebilirler. Bu tür bankalar arası anlasmalar donemsel olarak degişebilir lütfen hesap açmadan önce bu bilginin doğruluğunu şubenizden teyid ettiriniz.

atm2_icon.png

ATM KARTI

TOPLU TASIMA KARTI

İtalya'da toplu taşıma sizin ikinci ayağınız olacak ve özellikle Milano gibi bir şehirde toplu taşıma size tam anlamıyla yetecektir. Toplu taşımaların çoğunu genelde tek bir kart ile kullanabilmek mümkün. İster Tabacchilerden ister Metro duraklarındaki makinalardan tek kullanımlık, 1-2 günlük sınırsız veya  10 kullanımlık gibi farklı seçenekte olan biletlerden satın alabilir veya kendinize bir ATM kartı çıkarabilirsiniz. ATM kartı çıkarmanız için Codice Fiscale, vesikalık fotoğraf ve Pasaport kimlik kısmı ile visa kısmının fotokopisi gerekmektedir. Bu gerekli belgeler ile belirli ATM noktalarından form alarak başvuruda bulunabilirsiniz. ATM kartları genelde 4 sene geçerli olup  10€ gibi bir depozito karşılığında verilir. Dikkat edilmesi gereken kısım ATM kartları şehir ve şehir dışı kullanımı olarak ayrılmaktadır. Şehir içi kullanımı olan kartlar sadece Milano ana şehir sınırları içersinde geçerlidir. ATM kartınızın kaybolması durumunda tekrar çıkarmak için harcayacağınız ücret 15 € dur.

27 yaş altındaki tüm bireyler aylık 22 € dilendiği takdirde yıllık 200 € ödeyerek tüm ATM hizmetlerinden sınırsız yararlanabilirler.

ATM kartı başvurularını DUOMO ve CADORNA istasyonlarındaki ATM Pointlerden yapabilirler.

Eğer aktif bir şekilde telefonuzu kullanan biriyseniz bilet satın alma işlemlerinizi kolaylıkla ATM Milano uygulaması üzerinden veya SMS ile italyan hattınızdan  gerçekleştirebilirsiniz.

ATM uygulaması ile bilet almak için, kredi kartınızı veya italyan hattınızda yüklü olan krediyi kullana bilirsiniz. Bilet fiyatları, normal Tabacchi veya ATM ofislerinden alacağınız bilet fiyatları ile aynıdır.

SMS ile bilet almak için, 48444 numarasına ATM yazıp yollayın. Bilet satın alma işleminiz italyan hattınızda yüklü olan kredi üzerinden otomatik olarak gerçekleşecektir. Satın aldığınız bilet size link olarak gelecektir. Bu link biletinizin QR kodunu içerir. SMS yoluyla satın alınan biletin geçerlilik süresi 1 saattir ve fiyatı normal tek kullanımlık biletlerle aynı paradır.

gsm_icon.png

TELEFON HATTI

Codice Fiscale aldıktan hemen sonra istediğiniz operatörden sim kartınızı çıkarabilirsiniz. Ek bir bilgi vermek gerekirse genelde bazı operatörler belli üniversitelere özel kampanyalar sunabilmektedir. Operatörlerde herhangi bir özel kampanya olup olmadığını mutlaka sorun.

ATM
GSM
bottom of page