top of page

Milano'daki üniversiteleri, bir de mezunlardan dinleyin!

İtalya, Milano'dan Lisans ve/ya lisanüstü programlardan mezun olmuş öğrenciler

sizler için tecrübelerini burada paylaşıyor.

  • Pelin Ulcay

Türkiye'den, Avrupa'ya evcil hayvanınızı nasıl getirirsiniz?

Güncelleme tarihi: 8 Oca 2023


Milano'daki yaşamınızı minik dostunuzla paylaşmak mı istiyorsunuz?

Öncelikle yolculuğu yapmaya hazırlanan minik dostumuzla yapmanız gereken, veterinerinize giderek onu yurtdışına götürmek ve bunun için gerekli işlemleri başlatmak istediğinizi söylemeniz. Çoğu veteriner yurtdışı için gerekli olan prosedürü bilmektedir ve size yardımcı olacaklardır. Ama biz yine de sizlerle neler yapmanız gerektiğinizi paylaşmak istedik.

Veterinerizin size ilk temin edeceği AB uyumlu olan bir evcil hayvan karnesi olacaktır, bu aynı zamanda minik dostumuzun pasaportu yerine de geçecek. Karneniz içersinde, minik dostumuza takılacak olan çipin barkodu ve yapılan aşılarının yer alması gerekmektedir. Şunun altını çizmemiz gerekir ki aşıların düzenli bir şekilde yapılmış olması hem AB hemde Türkiye'den alacağınız diğer belgeler için çok önemlidir.

Bu aşılardan en önemlisi, Kuduz aşısıdır. Bunun nedeni Avrupa Birliği'ne mensup ülkelerin "Kuduz Titrasyon Testi" istemesinden kaynaklanmaktadır. Peki bu test nedir? Özetlemek gerekirse bu test minik dostumuzun kuduz olmadığını gösteren resmi bir belgedir ve bu belgeyi sadece veterinerinizin yardımı ile alabilmeniz mümkün. Bunun nedeni, minik dostumuzdan kan alınması gerektiği ve bunun veteriner hekim tarafından akredite bir laboratuvara gönderilmesi gerektiğindendir. Akredite laboratuvardan alınan onaylı müsbet test raporu onaylanma tarihinden itibaren 90 gün sonunda minik dostumuzu yurt dışına çıkabilmek için neredeyse hazır olur (Sonucun gelmesi yaklaşık 15 günü bulabilir.). Neredeyse diyoruz çünkü minik dostumuzla yolculuğunuza çıkmadan önce yapmanız gereken ufak bir iki aşama daha var. Bu aşamaları gidiş tarihinizi kesinleştirip, yurtdışına çıkmadan 10 gün içersinde yapmanız gerek. İlk olarak minik dostumuz veteriner tarafından yolculuğa çıkmadan 2 ile 10 gün içersinde iç parazit aşısını olması, daha sonra ise sizin ile beraber şehrinizde yer alan gıda tarım ve hayvancılık bakanlığı veya müdürlüğüne gelerek, gereken son belgeleri almanız gerek.

Minik dostumuzu yurtdışına çıkarmak ne kadar mal olacak?

İstenilen belgelerde en çok tutan "Kuduz Titrasyon Testi"dir ve 750₺ tutmaktadır. Bunun dışında gıda tarım ve hayvancılık bakanlığı veya müdürlüğünden alacağınız belge 160₺ tutar. Tabi bunlara ek olarak veterinerinizin yapacağı iç parazit aşısı, çip ve gerekirse diğer tedavilerinin de olabileceğini unutmamanız lazım.

Minik dostumuz nasıl uçacak?

Türkiye'den, Milano'ya hayvan kabul eden havayolları, Pegasus ve THY'dır. Tabi ki her havayolunun kendine özel bir uygulaması ve fiyatlandırması vardır. Genel olarak iki havayoluda kabin içersine taşıma çantası ile beraber ağırlığı 8kg geçmeyen evcil hayvan kabul etmektedir. Kabinde yolcu ile beraber taşınan evcil hayvan sayısı maksimum 2 adetle sınırlandırılmıştır (1 adet Business Class, 1 adet Economy Class).

Uçağın kargo kısmında ise 8kg üstünde olan evcil hayvanlar taşınmaktadır ve kabinde olduğu gibi kargo kısmında taşınan evcil haycanlar içinde bu sınırlama 2 adettir. Şunun altını çizmemiz gerekir ki aynı anda sadece aynı tür evcil hayvan kabul edilmektedi yani kargo kısmında kedi varsa köpek veya köpek varsa kedi kabul edilmez.

Minik dostumuz sonunda İtalya'ya geldi ve onun için yapmanız gerek son birşey kaldı

Evcil hayvanınızla beraber bir veterinere giderek onu oturduğunuz bölgeye kaydını yaptırmanız gerek (Milano icin Lombardia bölgesidir). Mikroçipi okutulup kaydı yapılan evcil hayvanınız artık o bölgeye ait olmaktadır. Bu işlemden sonra ASL – Servizio Veterinario’dan Avrupa Pasaportu çıkarmak için randevu alabilirsiniz. Bundan sonra yapılan bütün işlem ve aşılarının bu pasaporta işlenmesi gerekmektedir. Bu iki önemli işlemden sonra evcil hayvanınızla keyifli zaman geçirmeye başlayabilirsiniz fakat unutmayın ki her yurt dışına cıkmadan önce veterinerizden sağlıklı raporu almanız gerekmektedir. Şimdiden size ve evcil hayvanıza keyifli bir yolculuk ve yaşam dileriz.

Kısa bir özetle Türkiye’den Evcil Hayvan Çıkış Prosedürleri:

  1. AB uyumlu evcil hayvan karnesi/pasaportu

  2. Çipin takılması ve karnesine barkodunun yapıştırılması

  3. Kuduz titrasyon testi

  4. 90 günlük bekleme süresi

  5. Uçak rezervasyonu

  6. Gıda tarım ve hayvancılık bakanlığı veya müdürlüğünden gerekli olan belgenin alınması

2.057 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page