google.com, pub-3392676245093908, DIRECT, f08c47fec0942fa0
 

Yaşanan sorunlar neler?

Her yıl yüzlerce kişi, gerek eğitim, gerekse çalışma için Milano’ya gelmektedir. Gelen herkes bir yandan şehrin sanatsal atmosferinden büyülenirken, diğer yandan da italyan bürokrasisiyle büyük savaş vermektedir. Bazen bu durum öyle bir boyuta gelebiliyor ki; sizi şehirden soğutup, 'yeter artık!' dedirtebiliyor. Bürokrasi bu kadar sorunluyken, çözümü sadece kulaktan dolma bilgilere dayanarak çözmeye çalışmak, internetten ulaşılan bilgilerin doğruluğunun da tartışmalı olması bu durumu daha da çekilmez hale getiriyor. Bu bilgi noksanlığı sadece bürokrasi ile de sınırlı değil. Bu konudan bağımsız olarak, bir de üniversitelere ilişkin gerçek bilgilere ve tarafsız yorumlara ulaşmanın zorluğu da göz ardı edilemez. Ulaşılabilen yazılı kaynaklar da genel olarak okulların anlaşmalı olduğu eğitim danışmanlık şirketlerinin iş birliği içinde oldukları üniversiteler için yayınladığı, gerçek görüş ve tecrübeleri yansıtmayan ve yönlendirme amacı güden kaynaklar oluyor.

-Öğrenci ailelerinin, İtalya'da güvenebilecekleri tanıdıkları olmaması

-Üniversiteler ile ilgili yetersiz, doğru ve güncel olmayan bilgiler

-İtalyada yaşayanların tecrübelerini paylaşamaması

-İtalyan bürokrasisinin zorluğu

-Kalacak yer bulma sorunu

Biz neler sunuyoruz?

Bizzat burada yaşadığımız deneyimlerimize dayanan kesin ve doğru bilgilerin yer aldığı bir sosyal bilgi ağı oluşturup, bürokrasi sorununu bir nebze olsun azaltarak, üniversiteler ile ilgili de tarafsız görüşlere ulaşmanızı olanak sağlıyoruz. Üstelik bu süreç dahilinde, sizlerin yaşayabileceği problemleri önceden deneyimlemiş olan insanlarla tanışmanızı sağlayıp, doğrudan destek alabilmenizi mümkün hale getiriyoruz. Bu hizmeti de sizinle aynı okulda veya bölümde, üst sınıflarda okuyan ya da yeni mezun olmuş kişileri sizlere danışman olarak atayarak yapıyoruz. Bu sayede okulunuzda da karşılaşma ihtimaliniz olan zorlukları önceden bertaraf edip, destek kuvvet olarak sizleri kollamayı hedefliyoruz. Bu kadarda değil, ayrıca Milan-Havalimanı arasını konforlu bir şekilde gitmeniz için sizlere araç bulubilir, size istediğiniz gibi bir kiralık ev ayarlayabilir ve dahası Milan'da size veya ailenize eşlik edebilecek rehber veya çevirmen de bularak şehrin tadını doya doya yaşamanızı sağlayabiliriz

Peki biz kimiz? Bizler zamanında Milano da okumuş, tüm bu süreçleri yaşamış ve şu an burada bir düzen kurmuş, çalışan insanlarız. Sizlere destek vermek amacıyla da Risotto Alla Turca platformunda bir araya geldik. Peki neden Risotto Alla Turca? Çünkü bizler sizin lokal bir Milanese* gibi yaşamanızı amaçlıyoruz.

 

*Milanese, İtalya’nın Milano şehrinin yerel halkına verilen isimdir