Milano'daki üniversiteleri, bir de mezunlardan dinleyin!

İtalya, Milano'dan Lisans ve/ya lisanüstü programlardan mezun olmuş öğrenciler

sizler için tecrübelerini burada paylaşıyor.

  • risotto alla turca

Furniture Design, Politecnico + Product Design Master, Domus Academy

En son güncellendiği tarih: 24 Eyl 2017

Bora Cebeciğlu, italya'ya ilk olarak Politecnico Como'da Furniture Design bölümünden 2015 yılında mezun olup ve 2016 yılında Domus Academy'de Product Design bölümünde Master yaptı.
İtalya’yı seçmemin başlıca sebeplerinden biri, tasarım konusunda ileri duzeyde olması dışında, uluslararası bir şehirde okuma firsatıydı. Fakat şu an ki aklım olsa Italya’da değil kuzey avrupa ülkelerinde okumayı tercih ederdim, hem tasarım hemde yaşam kalitesi olarak cok daha ileri seviyede olduklarını düşünüyorum.


Lise yıllarında karar vermiş olduğum Endustriyel tasarim bölümünü araştırdıktan sonra Politecnico di Milano’nun bu bolümde en iyi okul olduğunu öğrendim. Netleştirmek gerekirse, ITU bizim için ne kadar iyi bir okul ise Italyanlar icinde Politecnico o derece iyiymiş. Ben Politecnico’nun ENTAS bölümünü, Como’da ki kampüsünde okudum. Como’da ki kampüs Milano'dakilerle kıyaslandığında biraz küçük ve kasvetliydi. Okuduğum bölum tamamen italyanca olması sebebiyle sınıfin çoğu italyandı ve sadece birkaç çinli ve meksikali vardı. Sınıfımdaki birçok öğrenci uzak mesafelerden gelirken, küçük bir kısım okulun yurtlarında kalıyordu. Öğrencilerin genelde uzak şehirlerden gelmesi ve şehrin çok küçük olması sebebiyle sosyal hayat pek aktif değildi.Okul yaşantıma dönücek olursak, ilk başlarda italyancam yetersizdi fakat hızlıca ilerletip, bir sene sonrasında italyanlarla rahat rahat konuşabilir seviyeye getirdim. Konaklama konusunda ise okulun yurtlarında kalmayı tercih etmeme rağmen yer bulamadim ve ev kiraladım.


Politecnico di Milano’da lisans programını bitirdikten sonra Domus Academy’de yine ENTAS master programına katıldım. Artik italyanca konuşmaktan biraz bıkmış, ve Milano da yaşamak istiyor olmamında okula başvurmamda buyuk etkisi olduğunu söylemeden yapamıyacam.

Domus Academy’nin ortamı Politecnico di Milano’dan cok farkliydi. İlk olarak biri özel okul diğeri ise devlet okulu ve o yüzden de bürokratik işlemlerle uğraşmak zorunda kalmıyorsunuz. Okulun en çok ilgimi çeken kısımlarından biri çok uluslararasi bir ortamda bulunuyor olmamdı, çevrenizde her çeşit ırktan insanla sosyalleşip, arkadaşlık kurabiliyordunuz ve tabi ki türk popülasyonu da oldukça yüksekti. Okulun sisteminde büyük problemler olmasına rağmen bana cok şey kattı diyebilirim. Her donem farkli grup projeleriyle büyük firmalarla bağlantıya geçerek farklı tasarımlara imza atmış olduk. Tasarım ofislerini, fabrikalarını ve müzelerini gezdik.


Her donem farkli grup projeleriyle büyük firmalarla bağlantıya geçerek farklı tasarımlara imza atmış olduk.

Domus Academy’nin benim en çok ilgimi çeken kısımlarından biri ise okulun öğrencilerine Milano’da üç aylık bir staj programı sunmasıydı. Ben bu staj programının sonrasında sanşlıydım ve işe girme firsatı yakaladim. Fakat okulun staj bulma programında bazı aksilikler de yok değildi. Staja başlaması gereken tarihten çok geç başlayanlar ve staja hiç başlayamayanlar oldu. Bu gibi durumlarda öğrenciler okulda ekstra bir proje yaparak 2 aylık staj sürelerini tamamladı.


Domus Academy’nin benim en çok ilgimi çeken kısımlarından biri ise okulun öğrencilerine Milano’da üç aylık bir staj programı sunmasıydı

Sonuç olarak söylemem gerekirse Domus Academy’e eger burs kazanmış iseniz gelin şehrin keyfini sürün, gezin tozun ve okulun hizmetlerinden yararlanın fakat aksi takdirde bence okul aldiği ücreti hak etmiyor. Ben eger Milano’da okumak istiyorum sonra çeker giderim diyorsanız buyrun gelin, fakat ben burda okuyup mezun olup işe girip bir hayat kurmak istiyorum diyorsanız ben şahsen size pek tavsiye etmiyorum çünkü Milano'da iş bulmak çok sancılı olabiliyor.
Bora Cebecioğlu

Endüstriyel tasarımcı, Milano

348 görüntüleme
  • Facebook
  • Instagram

Hakkımızda

risotto alla turca ™ Milano'ya gelmek isteyen veya burada yaşayan türklere yardım etmek amacıyla Çağıl Aygen tarafından kurulmuş ve tasarlanmış bağımsız bir kuruluştur. Sitede yer alan bütün bilgiler araştırılarak ve tecrübe edilerek elde edlimiştir. Her kurum veya kuruluş burada yazılan bilgilerin dışında güncel değişiklikler yapmış olabilir.