Milano'daki üniversiteleri, bir de mezunlardan dinleyin!

İtalya, Milano'dan Lisans ve/ya lisanüstü programlardan mezun olmuş öğrenciler

sizler için tecrübelerini burada paylaşıyor.

  • risotto alla turca

International Economics and Management, Bocconi

En son güncellendiği tarih: 7 Nis 2018

Zeynep Yeniçeri 2017 yılında, Bocconi üniversitesinin International Economics ve Management Bachelor(Lisans) programından mezun oldu.Bocconi’ye ilk geldiğinizde kesinlikle en çok karşılaşacağınız soru, “Neden Bocconi?” olacaktır. Bir Türkün ingilizce okumaya, hem de ekonomi okumaya Milano’ya gelmesi herkesi çok şaşırtır. Neden Bocconi’yi seçtim dersem yakınlığı, fiyatının diğerlerine nazaran uygunluğu, repütasyonu veya Milano gibi güzel bir şehrin merkezinde olması olabilir. Hayalim işletme bazını alıp, moda sektöründe kariyerime devam ettirmekti. Ama bunun kolay olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Moda isteyenler, sadece Milano’da oldukları için, veya Bocconi gibi prestijli bir okulda okudukları için moda sektöründe çok kolay kabul edileceklerini düşünürlerse- benim gibi, yanılma olasılıkları çok fazla olur.


Bocconi İtalyanlar için girmesi yabancılara nazaran daha zor olduğu için, en zeki ve çalışkan İtalyanların birçoğu Bocconi’yi tercih ediyor diyebilirim.

Yabancı öğrenci nüfusunu giderek artırsalar da, okulda hatrı sayılır İtalyan öğrenci olduğunu belirtmem gerekir. Sınıfların yarısı (sınıflar 100-120 kişilik) İtalyanlardan oluşuyor. Bocconi İtalyanlar için girmesi yabancılara nazaran daha zor olduğu için, en zeki ve çalışkan İtalyanların birçoğu Bocconi’yi tercih ediyor diyebilirim. Bu da, inanılmaz bir rekabet ortamı ve sürekli kendinizi geliştirmeniz gereken, ekonomi gazetelerini takip etmeniz gereken ve zamanınızın çoğunluğunu ders çalışarak geçirmeniz gereken bir sürec demek. İtalyan eğitim sistemi, pratiktense teori üzerine yani ezber üzerine bir sistem. En iyi notları alanlar bile bir soru sorduğunuzda “Bilmiyorum, ezberledim sadece.” diyebiliyorlar. Genelde ödev verilmediği için ve devam zorunluluğu olmadığı için, dersten geçip geçmeme durumunuzu sınavlar belirliyor.

Diğer üniversiteler gibi 30 üzerinden olan not sisteminde 18 geçer not sayılmasına rağmen, ben 25 in altında notu kabul eden bir İtalyan ile henüz tanışmadım. Her dersin genelde dönemde 2 sınavı oluyor ve ikisinden de en az 18 almak gerekiyor (ortalaması ne olursa olsun, yani ilkinden 30 alıp diğerinden 6 alıp geçmek mümkün değil maalesef). Geçer not alıp da notunuzu beğenmezseniz “withdraw”, yani geri çekilme yapabiliyorsunuz. Eğer ilk sınavdan kaldıysanız veya notunuzu beğenmediyseniz, tek bir finale girmeniz gerekiyor. Benim tavsiyem her zaman partial denilen ilk sınavları da almanız olacaktır, finale yükünüz hafiflemiş oluyor. Türkiye’den gelecek öğrencilere en büyük tavsiyelerimden biri, mutlaka ekonomi hakkında bazı basit bilgileri önceden kavrayıp gelmeleridir, çünkü İtalyan liselerinde seçmeli ekonomi dersi oluyor ve birçoğu bu dersi almış oluyor, profesörler de sizin de bildiğinizi varsayıyor.


En büyük bankalardan olan UniCredit’te çalışan bir tanıdığım, bazı departmanların Bocconide okumayanların CVlerini direk es geçebildiklerini söylemişti.

Boğaziçi Türkiye’de ne kadar prestijli ise, Bocconi de İtalyada öyle. Nerede kime Bocconide okuduğumu söylersem söyleyeyim, herkes önce tebrik edip, sonra başarılar diliyor. Bu ün, büyük şirketlerde de geçerli. En büyük bankalardan olan UniCredit’te çalışan bir tanıdığım, bazı departmanların Bocconide okumayanların CVlerini direk es geçebildiklerini söylemişti. Okulun kariyer sitesindeki opsiyonlar çok fazla ve çok büyük şirketlerden oluşuyor. Çok fazla şirket ve opsiyon olmasına rağmen, herkes çok başarılı ve güçlü bir rakip olduğu için, rekabet çok yüksek.


Girmesi zaten zor ve çıkması daha da zor olan bu okul için, bu daha da başarılı öğrenciler demek.


Genel olarak okulun en güzel yanı kesinlikle saygınlığı ve repütasyonu diyebilirim. Klasik bir üniversite gibi değil bir işletme okulu olduğu için, genellikle kulüpler ve aktiviteler ekonomi, finans gibi konularda. Radyo veya spor kulüpleri biraz daha arka planda kalabiliyor ancak bu da okul uluslararası öğrenci sayısını artırdıkça değişiyor. Yabancı öğrencilerden en çok Fransız, sonra Türk ve sonra Almanlar var. Türk öğrencilerin sayısı bir anda çok arttığı için, okul Türkleri çok sevse bile, biraz Türk öğrenci yoğunluğunu düşürmek amacıyla, daha seçici davranacaklarını duyurdu. Girmesi zaten zor ve çıkması daha da zor olan bu okul için, bu daha da başarılı öğrenciler demek. Zamanında çok çalışmaktan çok şikayet etsem de, çalışma ortamında, neredeyse kaç senedir deneyimli kişilerden bile daha donanımlı ve bilgili olduğumu gerçekten hissedebildim.Zeynep Yeniçeri

İzmir

479 görüntüleme
  • Facebook
  • Instagram

Hakkımızda

risotto alla turca ™ Milano'ya gelmek isteyen veya burada yaşayan türklere yardım etmek amacıyla Çağıl Aygen tarafından kurulmuş ve tasarlanmış bağımsız bir kuruluştur. Sitede yer alan bütün bilgiler araştırılarak ve tecrübe edilerek elde edlimiştir. Her kurum veya kuruluş burada yazılan bilgilerin dışında güncel değişiklikler yapmış olabilir.