Milano'daki üniversiteleri, bir de mezunlardan dinleyin!

İtalya, Milano'dan Lisans ve/ya lisanüstü programlardan mezun olmuş öğrenciler

sizler için tecrübelerini burada paylaşıyor.

  • risotto alla turca

Interior Design Master, Scuola Politecnica di Design

En son güncellendiği tarih: 14 Eyl 2017

Ege İşlekel, 2013 yılında Scuola Politecnica di Design okulundaki, Interior Design Master programından mezun oldu.

İç Mimarlık Lisans eğitimimi Türkiye' de bitirdikten sonra Master hayalim için tek bir ülke ve tek bir şehir hedeflemiştim. Milano benim için tasarımın oluşum sürecini olumlu yönde tetikleyen bir şehir. Daha önce Sardegna' da Erasmus yapmış biri olarak diyebilirim ki Milano çok farklı bir şehir. Çok farklı ülkelerden insanların bir arada iletişim halinde olduğu bir şehir olması da yabancı dilinizi olumlu yönde etkiliyor. Eğitiminizden gelen ingilizce dilinizin üstüne bir de italyanca eklenmiş oluyor. Bunun yanında ciddi dostluklar kuruyorsunuz. Okullardaki eğitimin en güzel yanı ise bir çok ülkeden gelen insanlarla aynı sınıfta farklı tasarım algılarını keşfediyorsunuz. Her ülkenin eğitim sistemi farklı olduğu için çok farklı projeler görüp tasarım algınızı geliştirebiliyorsunuz. Okuduğunuz bölümü seviyorsanız eğer kesinlikle zorlanmayacağınız ve çok keyif alarak bölümünüzü tamamlayacağınız bir eğitim sistemi var Milano' da. Eğitim dilleri genelde ingilizce olduğu için çok sıkıntı çekmiyorsunuz. Projenizi anlatabilecek kadar ingilizceniz var ise çok keyif alarak okuyabilirsiniz.


Tüm bunların yanında Milano' da yaşamak keyifli olduğu kadar bazen yorucu olabiliyor. Kalacak yer ararken bilmeyen biri olarak Milano' ya geldiğinizde zorlanabiliyorsunuz. Bu yüzden daha önce bu deneyimi yaşamış biriyle bu işi yapmak daha doğru oluyor. Kalacak yer ararken dikkat edilmesi gereken şeylerin başında bölgeleri ve ulaşım yollarını iyi bilmek gerekiyor.


Eğitiminizi tamamladığınızda sizin için 3-6 ay arası bir staj ayarlanıyor ve bu stajda başarılı olursanız çalıştığınız firmada kalıp devam edebiliyorsunuz ya da başka bir firmadan teklif alıp gidebilir veya başvuru yapabilirsiniz. Ben Master eğitimimden sonra staj yaptığım yerde çalışmaya devam etmiştim. Şirketlerin ihtiyacına göre pozisyon açığı olduğunda başvuru yaptıktan sonra eğer o pozisyona uygunsanız çalışabiliyorsunuz.

Eğer tekrar bir şans verilseydi seçiminiz Milano dışında başka bir yer olur muydu? 

Eğer bana bir şans daha verseler kesinlikle yine Milano' yu seçerdim ama belki bu sefer Interior Design masterı değilde grafik alanı üzerine yapmayı düşünürdüm. Çünkü sanat ile mimari eğitimin birleşimi ile daha güzel sonuçlar çıakcağına inanıyorum ve kendimi bu yönde geliştiriyorum.Ege İşlekel

İç mimar ve grafik sanatçısı, Milano87 görüntüleme
  • Facebook
  • Instagram

Hakkımızda

risotto alla turca ™ Milano'ya gelmek isteyen veya burada yaşayan türklere yardım etmek amacıyla Çağıl Aygen tarafından kurulmuş ve tasarlanmış bağımsız bir kuruluştur. Sitede yer alan bütün bilgiler araştırılarak ve tecrübe edilerek elde edlimiştir. Her kurum veya kuruluş burada yazılan bilgilerin dışında güncel değişiklikler yapmış olabilir.