Milano'daki üniversiteleri, bir de mezunlardan dinleyin!

İtalya, Milano'dan Lisans ve/ya lisanüstü programlardan mezun olmuş öğrenciler

sizler için tecrübelerini burada paylaşıyor.

  • risotto alla turca

Leadership in Glocal* Architectural Design Master, Politecnico di Milano

Ekin Albayrak, 2016 yılında Leadership in Glocal (Global-Local*) Architectural Design masterını tamamladı.


İtalya da okumak ve yaşamak küçüklüğümden beri istediğim ve hayalini kurduğum bir plandı. Politecnico di Milano, İtalya’nın saygın ve köklü üniversitelerinden biri olduğunu ve tasarım yönünü ortaya çıkaran bir ders programı sunduğunu öğrendiğimden beri bu okulda okumak istemiştim. Bu nedenden dolayı 2.yüksek lisansımı Leadership in Glocal Architectural Design alanın da yaptım.


Politecnico’ya gelmeden önce İngiltere de yüksek lisans yapmıştım. Bu yüzden başlarda İtalya da ki eğitim birazcık bocalamama neden oldu çünkü İtalya da tasarım anlamında öğrenciler daha serbest bırakılıyor; bu da öğrencinin kendi ufkunu ve sınırlarını öğrenmesi konusunda yardımcı oluyor. Yüksek lisansımı yaptığım projeden sonra, aynı proje üzerinde stajımı yapma fırsatı buldum. Bu da projenin başlangıcından sonuna kadar, sürecin içerisinde yer almama olanak sağladı. Böylece teorik eğitim ile pratik eğitimi de birleştirmiş oldum. Sunulan eğitim öncelikle öğretmenlerle yakın ilişkiler kurma ve firmalar ile bağlantıya geçme konusunda oldukça yardımı oldu. Belirli dersler de, konusunda uzman olmuş ve stüdyo sahiplerinin gelip derse konuk olmaları, profesyonel alanda çalışan insanlarla irtibat kurmama olanak sağladı.

Benim için Politecnico’da okumanın belki de en güzel yanı; dünyanın çeşit çeşit yerlerinden gelmiş insanlarla birlikte okumanız. Böylece hem diliniz gelişiyor hem de farklı kültürler tanıyabiliyorsunuz. Aynı zamanda farklı tasarım anlayışları da görüyorsunuz çünkü gelen her öğrenci ister istemez eğitimini aldığı kültür de tasarımlar ortaya koyuyor. Farklı insanlar ile bir arada olmak, ortak dili İngilizce yapıyor ve genel anlamda okul döneminde size yeterli oluyor ama İtalya’nın tam anlamıyla tadını çıkarıp, herşeyini keşfetmeye niyetiniz varsa, kesinlikle İtalyancanın önemi söylemek isterim. Konuşulan dile ne kadar vakıf olursanız gündelik hayata da o kadar girebilirsiniz; bu da şehri daha çok içselleştirmenize yardımcı olur.


En büyük sorun ne yazik ki kalacak yer bulmak.

Genelleme yapmak istemesem de İtalyan ev sahiplerini tatmin etmek bazen zor olabiliyor. O yüzden ben çözümü AirBnb’de buldum. Uzun dönem kalımlarda bazı ev sahipleri ödeme kolaylıkları da sağlıyor, belirtmeden geçmiyim. Ayrıca şehre yeni gelecek olanlar, şehri bilen birinden yardım alırlarsa isabetli olur çünkü ulaşım şehrin bazı noktalarına belirli bir saatten sonra zorlaşabiliyor.


Mezun olduktan sonrasıyla ilgili konuşacak oursak. İş konusunda açıkçası ben biraz şanslıydım çünkü okul tarafından verilen yüksek lisans projesi bir firma tarafından gerçekleştirecek bir projeydi, yaptığım final sunumunda sonra firma da çalışma şansım oldu. Bu sebeple aslında okul, direkt olarak iş bulmam da yardımcı olmuş sayılabilir.


Milano metropol bir şehir olmasının yanında hem de her yere ulaşabileceğiniz kadar küçük. Ben yaşadığım 2 sene boyunca şehrin her noktasında sanat ve tasarım ile ilgili organizasyonlar buldum. Bu dallarda okuyan ya da uzmanlaşmak isteyenler için bence bulunmaz bir nimet.

Milano benim Mimari tasarım konusunda gelişmemi sağladı. Şehrin her yeri hem tarih hem mimari kokuyor olması, görsel algımı değiştirmeme neden oldu. O yüzden bir kere daha şansım olsaydı hem aynı şehri hem aynı okulu tercih ederdim.

223 görüntüleme
  • Facebook
  • Instagram

Hakkımızda

risotto alla turca ™ Milano'ya gelmek isteyen veya burada yaşayan türklere yardım etmek amacıyla Çağıl Aygen tarafından kurulmuş ve tasarlanmış bağımsız bir kuruluştur. Sitede yer alan bütün bilgiler araştırılarak ve tecrübe edilerek elde edlimiştir. Her kurum veya kuruluş burada yazılan bilgilerin dışında güncel değişiklikler yapmış olabilir.